Čo robiť pri uštipnutí včelou

by spravca

Pobyt v prírode je veľkým relaxom pri zachovaní ostražitosti a istých pravidiel. Jednou z najčastejších malých nehôd na lúke, v záhrade alebo v lese je uštipnutie včelou. V prípade, že nie ste na uštipnutie alergický, nejde o veľký problém. Bodnutie včelou sa dokonca využíva ako terapia.

Najlepšia je prevencia a vhodné správanie v prírode

Niekedy sa nedá uštipnutiu včely predísť, inokedy stačí správne chovanie v prírode a žihadlu sa iste vyhnete. Včely sú najviac aktívne na začiatku leta, v mesiacoch jún a júl. Práve v tomto období najčastejšie dochádza k nechcenému bodnutiu. Ak sa budete v uvedených mesiacoch pohybovať v blízkosti včelína, priam si o pekný štípanec koledujete. V prípade, že narazíte na včely vo voľnej prírode, zachovajte pokoj. Mávanie rúk a odháňanie včiel ich priťahuje, zväčšuje sa tak aj riziko uštipnutia. Môže sa stať, že vás bude včela prenasledovať. Dochádza k tomu hlavne vtedy, keď je podráždená, napríklad pred búrkou. V tomto prípade sa snažte utiecť do hustejšieho lesa alebo prejsť cez krík.včela žihadlo

Ako postupovať ihneď po uštipnutí včelou

Včelí jed si vyrábajú včely robotnice a kráľovná na svoju ochranu. Kráľovná žihadlo používa len pri boji s inou kráľovnou. Robotnice využívajú bodnutie ako ochranu pred osami a inými nepriateľmi. Po uštipnutí včela zahynie. Včela nikdy neútočí a nepichá bez príčiny. Ak sa to napriek tomu stane práve vám, snažte sa ihneď odstrániť žihadlo, z ktorého sa jed do tela uvoľňuje postupne. Rýchle jednanie pomôže znížiť následky a opuch postihnutého miesta. Žihadlo nevyťahujte prstami, ale ho zoškriabte nechtom, nožom alebo iným nástrojom. V žiadnom prípade nestlačte pri vyťahovaní váčik, ktorý obsahuje jed. Bodnutie včely je síce veľmi nepríjemné, ale má aj svoje výhody. Cielené bodanie včiel sa využíva na zvyšovanie obranyschopnosti organizmu, liečbu reumatizmu a artritídy. Odborne sa tento proces nazýva apiterapia.

Ako ošetriť postihnuté miesto

Po odstránení žihadla umyte postihnuté miesto na koži vodou a mydlom. Snažte sa hýbať čo najmenej. Pri neprimerane rýchlych pohyboch sa jed môže rozšíriť do celého tela. Opuch sa zmierni chladeným miesta bodnutia a natieraním protialergického gélu. Veľmi účinné sú aj tzv. „babské rady“. Pomáha natretie miesta vlhkou hlinou, priloženie cibule, potretie miesta bodnutia octom alebo alkoholom. Vyskúšať môžete aj rozkrojený zemiak, propolisovú masť či zubnú pastu. Vo väčšine prípadov nie sú následky uštipnutia nijako škodlivé a zmiznú za pár hodín. Rozšírili sa vám opuchy po celom tele, točí sa vám hlava, pociťujete nevoľnosť, prudké točenie hlavy a problémy s dýchaním? Neváhajte a kontaktuje lekára. Jeho návštevu neodkladajte aj vtedy, keď opuch postihnutého miesta nezmizne do dvoch dní. Nebezpečné je tiež bodnutie včely do oblasti krku alebo jazyka. V tomto prípade ihneď volajte pohotovosť.

 

 

You may also like