Med ako tekuté zlato

by spravca

Sladká chuť medu nie je jedinou prednosťou tohto elixíru života. Med je darom pre nás od matky prírody a usilovných včiel. Zároveň je najstarším známym sladidlom a zdravým pokrmom. Už v starovekom Ríme bol med využívaný ako prostriedok na hojenie rán a liečenie rôznych ochorení.

Chcete byť zdraví? Doprajte si denne lyžičku medu

Med sa vyrába z nektáru kvetov a medovice. Tieto suroviny zbierajú a vytvárajú včely. Osobne sa podieľajú na obohatení surovín tak, že ich zhustia v tráviacom ústrojenstve a uložia následne do plástov. Väčšiu časť medu tvoria fruktóza, ovocný cukor, glukóza a hroznový cukor. Asi z 10 % sa v mede nachádza voda. Med obsahuje veľa vitamínov – B1 až B6, vitamín C, D, E, kyselinu glukózovú, jablčnú i citrónovú, množstvo antioxidantov, enzýmov a aminokyseliny. Zabudnúť nemôžeme ani na draslík, fosfor, horčík alebo železo.

Med lieči rany, nahradí antibiotiká a zvýši vašu imunitu

Už sme spomínali, že sa med využíval na liečenie rán už 2000 rokov pred našim letopočtom. Skúste naniesť med na otvorené rany a uvidíte, že sa rýchlejšie zahoja bez zbytočného zanietenia. V mede sa nachádzajú baktérie mliečneho kvasenia, ktoré sú produktom včiel. Preto si doprajte med pri ochoreniach dýchacích ciest, angíne alebo pri zápaloch močových orgánov. Trápi vás silný kašeľ a lieky z lekárne nezaberajú? Skúste si naordinovať poriadnu dávku medu. Med kašeľ utlmí a upokojí podráždené hrdlo. Pri bežnej únave alebo po prekonaní choroby vám dodá med energiu. Jeho pomocou sa zreguluje hladina krvného cukru a inzulínu v tele. Med podporí celý váš imunitný systém a pomáha aj v boji s vírusovými ochoreniami. Je prevenciou proti rakovine, žalúdočným vredom, zápalom čreva alebo žalúdka. V dnešnom uponáhľanom svete veľa ľudí trpí migrénami. Aj ich prejavy vie med zmierniť. Dámy, ktoré trápi akné by si mali doma vyrábať pleťové masky obsahujúce med. Veľmi prospešná je medová masáž, ktorá telo detoxikuje a revitalizuje.

Čo by ste mali o mede ešte vedieť

Skryštalizovaný med iste nevyhadzujte. Tento proces je vlastne známkou kvality medu. Ak chcete, aby sa med opäť dostal do tekutého stavu, stačí ho zahriať na 40 °C napríklad položením na radiátor alebo do teplej vody. Dávajte si však pozor na teploty vyššie ako 50 °C, ktoré ho znehodnocujú. Med skladujte v uzatvorených sklenených nádobách a pohároch na tmavom a chladnejšom mieste. Skúste nahradiť cukor na sladenie kávy alebo čaju medom. Nikdy však nedávajte med do horúceho nápoja. Existuje viacero druhov medu. Jeho zafarbenie sa líši podľa toho, z ktorých rastlín včely nazbierali nektár a medovicu. Farba medu závisí aj od farby včelích plástov. Čím je med tmavší, tým je kvalitnejší a zdravší. Med sa vám nikdy nepokazí. Je to vďaka tomu, že má vysoký obsah cukru, ktorý ničí baktérie. Zároveň má nízky obsah vody, a preto sa na mede nemôžu zachytiť kvasinky zo vzduchu. Opatrní buďte pri podávaní medu deťom. Nemali by ho konzumovať deti mladšie ako rok a pol. Dávajte prednosť kvalitnému slovenskému medu. Pri cudzokrajných medoch môže prísť k alergickej reakcii zapríčinenej peľom cudzokrajných rastlín.

 

You may also like