Včelí peľ - účinky a použitie

Včelí peľ – účinky a použitie

by spravca

Šikovné včely priletia na kvet, zbierajú malé kúsky peľu a prenesú ho do úľa. Takto v jednoduchosti vzniká tak veľmi ospevovaný včelí peľ. A nie je vychvaľovaný len tak. Včelí peľ obsahuje veľa vitamínov a antioxidantov. Dokonca aj jeho chuť je príjemná – je mierne sladká a tak uspokojí chuťové poháriky každého užívateľa.

Na rozdiel od včelieho vosku sa včelí peľ zvyčajne používa ako granulát určený na pridávanie do pokrmov, nápojov, či do rôznych smoothies. Najlepšie je užívať včelí peľ ráno, aby ste vášmu telu dodali potrebné živiny, ktoré tak veľmi potrebuje na zvládnutie celého dňa. Na druhú stranu, ak vás čaká ešte dlhá noc, budete vďačný, ak si včelí peľ dáte večer. Ten vám do tela totižto pridá nával prírodnej energie. Práve preto je perfektnou a zdravou alternatívou pred energetickými nápojmi.

A aké vitamíny obsahuje včelí peľ?

Aby ste čo najlepšie pochopili, ako veľmi je včelí peľ dôležitý z hľadiska výživovej hodnoty nižšie uvádzame niektoré látky, ktoré obsahuje:

  • vitamíny A, B1, B2, B6, C, E a D
  • biotín a kyselina listová
  • enzýmy
  • flavonoidy

Podrobnejšie informácie o zložení a obsahu látok vo včelom peli nájdete v článku – https://mediteka.sk/vceli-pel/.

Včelí peľ pomôže aj v týchto 5 prípadoch:

1.Zníženie hladiny cholesterolu

Ak je vaša hladina cholesterolu vysoká, hrozí vám vysoké riziko srdcových chorôb. Nepodceňujte svoju diagnózu. Keď si začnete pridávať včelí peľ do vašich pokrmov, znížite tím hladinu vášho cholesterolu. Je vedecky podložené, že môže normalizovať hladinu cholesterolu.Včelí peľ - účinky a použitie

2. Zdravá pečeň

Posilnenie detoxikačnej funkcie pečene je jedným z hlavných využití včelieho peľu. Pomáha minimalizovať účinky toxických látok v pečeni a pomáha jej sa zotaviť.

3. Odolný imunitný systém

Podobne ako včelí med, aj peľ má pozoruhodné antibakteriálne vlastnosti. Nech sa stane vašim dobrým zvykom pridávanie granúl včelieho peľu do vašej rannej ovsenej kaše a váš imunitný systém sa vám za to odvďačí.

4. Zlepšenie metabolizmu

Medzi výhody včelieho peľu patrí aj stimulácia chuti do jedla a miera vstrebávania živín v tele. Tento doplnok zvyšuje váš metabolizmus a pomáha vám zbaviť sa nežiaducich látok.

5. Upokojuje sezónne alergie

Včelí peľ sa po stáročia používa ako prírodný prostriedok proti alergiám. Funguje podobne ako voľnopredajné lieky v tom, že pôsobí ako antihistaminikum pre peľ kvetov. Na dosiahnutie najspoľahlivejšej antialergickej úľavy začnite užívať 1-2 polievkové lyžice včelieho peľu približne mesiac pred začiatkom najhoršej alergickej sezóny a pokračujte v konzumácii až do konca alergickej sezóny.

You may also like