Včelí úľ je ukážkou hierarchie a perfektnej synchronizácie

by spravca

Život včiel v úli je fascinujúcou prehliadkou spoločenstva niekoľkých tisícov jedincov. Vďaka komunikácii medzi včelami je každá činnosť v úli v dokonalom súlade. Hierarchia a postavenie včiel je pevne dané. Vážme si tieto malé stvorenia, pretože  včela medonosná je dôležitá na udržanie života na našej planéte. Až 80 % rastlín sa môže rozmnožovať len vďaka včeliemu opeľovaniu.

Pevne stanovená hierarchie včelieho úľu

Včelia kráľovná

Na najvyššej priečke v hierarchii úľu stojí samozrejme kráľovná. Kráľovná udržuje včelstvo v dostatočnom počte. Jej úlohou je klásť vajíčka a organizovať celý život v úli. Dá sa povedať, že je diktátorkou, ktorá vo svojich rukách drží celú disciplínu včelstva. Jej sila spočíva v tom, že produkujte feromóny, ktoré dajú do laty každú neposlušnú včelu. Kráľovná nemá čas na nič iné ako organizáciu a kladenie vajíčok, a preto ju kŕmia robotnice. V čase svojho najväčšieho rozvoja kladie vyše 2000 vajíčok denne. Dožije sa približne štyroch rokov.

Včelie robotnice

Najpočetnejšou skupinou v úli sú robotnice. Starajú sa síce o kráľovnú, ale dá sa povedať, že postavenie robotníc je rovnako dôležité ako existencia kráľovnej. Veď práve robotnice sú základom prežitia kráľovnej, ktorá by bez nich zomrela za niekoľko dní. Robotnice majú stále veľa práce. Okrem kŕmenia kráľovnej upratujú celý úľ a jednotlivé bunky. Najviac práce majú so stavaním plástov, spracúvaním medu, propolisu, vody a peľu. Sú aj ochrankou, pretože strážia vchod do úľa. Celý deň robotnice po skupinách vylietavajú z úľa a prinášajú domov všetko potrebné na prežitie celého včelstva.

Trúd

Ak vás niekto pomenuje trúd, urazíte sa. Trúd má však v úli dôležitú úlohu. Zaujímavé je, že nemá otca, ale len matku. Vyvíja sa totiž z vajíčka, ktoré nebolo oplodnené. Toto vajíčko je uložené v trúdej bunke. Hlavnou funkciou trúdov je ohrievanie úľa a oplodnenie včelej kráľovnej. Možno je smutné, že veľmi rýchlo zahynú, pretože nevykonávajú inú prácu a sú závislí od zásob v úli.

Zopár zaujímavostí zo života včiel

Na výrobu jedného kilogramu medu musia včely nalietať vyše 160 tisíc kilometrov. Na tomto procese sa podieľa okolo 10 tisíc včiel. Našťastie sú včely vcelku rýchle a vedia lietať až 65 kilometrovou rýchlosťou vďaka 190 kmitom ich malých krídiel za sekundu. Včely sú veľké siláčky, pri zbere peľu unesú dve tretiny vlastnej hmotnosti. Nelietajú len v blízkosti úľa, za potravou vedia doletieť až 7 kilometrov od svojho domova. Pri príchode do úľa sa dorozumievajú s ostatnými robotnicami špeciálnym tancom. Predávajú pomocou neho informácie o úspešnosti svojho letu. Následne ďalšie robotnice vedia kde a ako ďaleko sa nachádza dostatok peľu. Včely potrebujú na svoje prežitie ročne asi 80 kilogramov medu, 30 kilogramov peľu a 45 litrov vody.

 

 

You may also like