Včely, sršne či osy: Pozrime sa na ne z inej perspektívy

by spravca

Včely sú nesmierne dôležité pre našu existenciu. Veľa ľudí si to ani neuvedomuje, ale včelstvo sveta je priam nevyhnutné preto, aby sme mohli pokojne žiť na našej planéte. Nebudeme to rozoberať, je to jednoducho tak. Veď veľmi dobre viete, že na našej stránke sa tejto problematike venujeme pomerne často. Taká veľká je ich dôležitosť. V tomto texte sa na včely, ale nielen na ne, ale aj na sršne či osy pozrieme trochu z iného súdku. Tieto zvieratká sú častým námetom pre rôzne filmy, seriály či dokonca pre šport. Symbol žlto-čierneho hmyzu sa počas uplynulých dekád rozšíril prakticky do celého sveta a stal sa takpovediac súčasťou subkultúry.

Určite ste v minulosti videli seriál Včielka Mája, respektíve ste videli celosvetovo uznávaný film Pán Včielka. O včelách sa toho dá napísať a vytvoriť skutočne veľa. Sú dôležité, sú pracovité, pracujú v tímoch, majú jasnú hierarchiu, majú svoju kráľovnú, všetci majú jasnú úlohu, poslanie a cieľ. Všetko sú to hodnoty, ktoré keď chcete v niekom prebudiť, je to priam ideálne, aby sa to ukázalo na včelách. Fakt, tento živočíšny druh prináša viac dobrého ako zlého, i keď okej, keď vás včela uštipne nie je to nič príjemné, to poznáme všetci. Taktiež to platí v prípade sršňov či ôs, ktoré sú taktiež veľmi zaujímavé, ale nemenej nebezpečné.

Tématika týchto okrídlených a pichľavých živočíchov sa premieta aj do športu. Zoberme si ako príklady anglický futbalový klub Watford a nemecký veľkoklub Borussia Dortmund. Watfordu prezývajú The Hornets, a teda sršne. Klub má k tomu vytvorený zaujímavý marketing, rovnako tak svojho maskota. I keď, ten nepôsobí ako nepríjemný a nebezpečný sršeň, ale skôr ako priateľská včela. Preto sa často stáva, že Watford, účastník Premier League, je skôr označovaný za včely ako za sršne. Ale viete, keď chcete zastrašiť súpera, tak sršne sú údernejším vyberom ako včely. I keď ktovie, Watford je predovšetkým v domácom prostredí veľmi kvalitný klub, možno je to aj týmto faktorom. To je ale vec na diskusiu.

Potom je tu účastník nemeckej Bundesligy Borussia Dortmund, klub, ktorý má priaznivcov na celom svete, majú ho radi ľudia nielen z Nemecka a je jedným z favoritov na triumf v nemeckej lige s kurzom v stávky naživo v hodnote 8,00 . BVB je známe tým, že udiera v zápasoch ku koncu, čo je pre súperov naozaj náročné a pre tipérov skutočne zaujímavé. Borussia Dortmund je rovnako ako Watford čierno-žltá. BVB prezývajú osy, ale opäť musíme spomenúť, že Dortmund je neraz označovaný za usilovné včely.

V tomto klube totiž hrá veľa pracovitých hráčov, ktorí majú spoločný cieľ. Áno, podobné hodnoty ako vo včelom kráľovstve. Ale či už ide o sršne, včely alebo osy, jedná sa o podobný živočíšny druh a podobnú tématiku, pričom aj farebne sa bavíme o žltej a čiernej farbe. Je tam veľa paralel, ale rovnako tak aj rozdielov. Veď včely sú z vymenovaných suverénne najdôležitejšie a mali by sme si na ne dávať pozor, pretože od nich závisí naša budúcnosť. Aj keď si to mnohí z nás stále neuvedomujú v takom veľkom význame ako by rozhodne mali.

 

You may also like